Kommunambassadör

– Jag har ofta fått höra att Lilla Edet är tråkigt och att där finns inget, det är något man passerar på väg till något annat. Det håller jag inte med om. Det var därför jag startade Lilla Edet punkt nu, som har jag kört i tio år nu.
Så står det i artikeln i lokaltidningen TTELA om att Antoinette van Ketwich (till vänster) blivit nominerad och utsedd till eldsjäl av regionen.

Antoinette är en riktig vardagshjälte och eldsjäl som verkligen sätter Lilla Edet på kartan. Hon är med där det händer, men även skapar något viktigt av det som händer. Och händer det inget så ser hon till att något händer.

Att bara komma på idén att sätta upp en teaterpjäs om kommunens bruk, är fantastiskt.

2016 intervjuades Antoinette i vår lokalradiokanal P4 Väst om teatern.
Redan 2010 intervjuades hon av TTELA då hon fyllde 65 år.

Nu har hon blivit nominerad av kommunen till vardagshjälte och fått äta middag med landshövdingen på residenset i Göteborg, tillsammans med museiepedagogen på Lödöse museum.

Lyssna gärna på den fina intervjun som skedde igår i P4 Väst.


Stort tack till Aotoinette för det fina du gör för oss i Lilla Edet. Du skapar guldkant på varje dag, en guldkant som sprider glädje och värme i kommunen.

Hennes eget inlägg på Facebook från radion:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s