Tack! Ja det är ett ord som jag tycker många saknar.
Någonstans på vägen in i IT-åldern så har ordet försvunnit.
Har någon sagt något bra på Twitter, så vill jag berömma personen. Han någon delat något bra på Facebook, så vill jag uppmuntra det. Men jag tackar prästen efter gudstjänsten/högmässan, säger tack till kantorn, värd och vaktmästare.
Säger tack till busschauffören och tackar för en bra resa, likaså konduktör och lokförare på pendeln, om jag får möjlighet. Tackar i affären mm.
Varför det, frågar någon, du har väl fått betala för resan, för varorna etc.
Visst har jag betalat, men måste det utesluta lite vänlighet?
Vänlighet kostar inte mig något, men kan betyda så otroligt mycket för mottagaren.
I dag gjorde min lokalradio ett bra reportage och jag mailade reportern och tackade.
När jag nu ser hatet spirar mot radioprofilen, så skickade jag ett tack för alla bra program hen gjort. Numera pågår drev mot personen, och jag vet inte vad som är sant och inte sant, men anser att radion har nog gjort rätt bedömningar, och då ev får sitt straff, så ingår det inte i mitt inre att även jag skall straffa. För oavsett det som hänt bakom kulisserna, så har programmen varit bra.
Så jag kommer fortsätta att tacka, om jag anser att det är något att tacka för.
Så TACK alla!
Tack själv! Och visst är Tack ett litet ord som alltför ofta glöms bort. Det kostar inget att använda men ger ändå rejäl ränta många gånger! Tack har ett ungefär lika bortglömt syskon, Förlåt… Båda behövs.
GillaGillad av 1 person
Tack själv för ett bra inlägg!
GillaGillad av 1 person
Bra skrivet. 🙂
GillaGillad av 1 person
Tack!
Tänker ibland på de år jag vårdade mor, hur bunden jag var och att sociala medier var den enda utblick jag hade.
Är glad att jag idag kan lämna hemmet och göra skillnad
Tack för det…
GillaGillad av 1 person