Little children hungry….. #blogg100 #bloggswe #hjärta

11017474_313964058774213_5686674125180770920_n

Inget bidrag är för litet och när man ser varifrån bidraget kommer, så blir det så oändligt mycket större…
Så här skriver ICA Supermarket Alingsås i en statusuppdatering på Facebook med ovanstående bild tillfogad.

Ikväll stod Svenska Kyrkan utanför butiken och samlade in pengar för att utrota hungern i världen.

Den första att lägga i pengar i bössan var tiggaren utanför butiken, samtidigt som han säger på knackig engelska. Little children hungry…..

När människor som inte har mer än det de bär med sig, lever under fruktansvärda förhållanden och på många håll bli behandlade med avsky, agerar såhär blir man oerhört rörd.

Dela detta inlägg så att fler förstår vikten av att ha ett stort generöst hjärta och att behandla alla med respekt…!

Själv blev jag så berörd av händelsen och en otroligt massa kärlek fylles i mitt hjärta medan jag kände värmen i berättelsen.

Jag hoppas att alla som läser detta har minst en fin tanke, just nu!

3 reaktioner på ”Little children hungry….. #blogg100 #bloggswe #hjärta

  1. Jag hoppas också att sådana goda gärningar sprider sig.
    Som Anne Frank sa: ”No-one has ever become poor by giving”.
    Lycka till i Blogg100 du också!

    Gilla

  2. Det är klart att man fick en fin tanke när man läser detta. Men jag blir också så ledsen ,kanske mera arg när man ser hur vissa länder kastar ut sitt folk och inte hjälper de. Jag är säker på att de också längtar hem till de sina” Varför skall så många lida, varför skall det gjutas blod blott för någras överord”.??

    Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s